Aperture در عکاسی به چه معناست؟

Aperture

به اندازه باز شدن لنزها برای دریافت نور Aperture  یا گشایش می‌گویند که در عکاسی با حرف F  نمایش داده می‌شود. برای درک بهتر نحوه عملکرد لنز می‌توان به مکانیزم چشم خودمان دقت کنیم. در فضاهای تاریک برای دیدن به نور بیشتری احتیاج داریم و مردمک به بیشترین حالت خود باز می‌شود تا نور بیشتری را دریافت کند. در حالت برعکس در روشنایی مردمک کوچک می‌شود تا نور به حد کافی وارد شود.

در عکاسی مردمک شما همان Aperture یا دیافراگم است. شما می‌توانید با استفاده از آن و با باز و بسته کردنش به اندازه دلخواه و مناسب، شدت نوری که قرار است به سنسور برسد را کنترل کنید.

دیافراگم می‌تواند با کنترل کردن عمق میدان به عکس‌های شما بعد دهد. اگر دیافراگم به شدت باز باشد عکس شما دارای پس زمینه‌ای تار خواهد بود و سوژه عکاسی شما از پس زمینه فاصله خواهد گرفت. اگر دیافراگم بسته‌تر باشد تصویری به اصطلاح شارپ‌تر خواهیم داشت.

Aperture

Aperture چطور در روشنایی تاثیر می‌گذارد؟

Aperture روی تصویرهای شما چندین اثر می‌گذارد که یکی از آن‌ها روشنایی و در اصطلاح exposure است. باز و بسته شدن دیافراگم در نوررسانی کلی تصاویر اثر می‌گذارد. یک دیافراگم باز نور بیشتری را به سنسور دوربین می‌رساند و شما تصویر روشن‌تری را ثبت خواهید کرد. دیافراگم باز معمولا در نورهای کمتر برای مثال در شب استفاده می‌شود. دقیقا مثل عملکرد مردمک چشم که در تاریکی که برای دریافت نور ودیدن باز می‌شود. در حالی که دیافراگم کوچک‌تر در محیط هایی با نور زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دیافراگم چطور در عمق میدان تاثیر می‌گذارد؟

یگی دیگر از تاثیرهای مهم و حیاتی Aperture تاثیر آن در عمق میدان است. عمق میدان به میزان شارپ بودن یا تار بودن عکس شما از جلو تا انتهای عکس گفته می‌شود.

برخی عکس‌ها داری عمق میدانی نازک یا سطحی هستند که در این عکس‌ها پس زمینه کاملا از فوکوس خارج و تار است. در برخی دیگر از عکس‌ها عمق میدان بزرگ یا عمیق است که هم پس زمینه هم سوژه عکاسی کاملا واضح هستند.

این حقه را به یادداشته باشید، نتیجه یک Aperture به معنای تاری نسبی در پس زمینه و سوژه اصلی خواهد بود. بعضی وقت‌ها ممکن است بخواهید پس زمینه و آبجکتی که جلوی سوژه اصلی قرار دارند تار دیده شوند. این حالت بیشتر برای عکاسی از چهره کاربرد دارد. در عکس‌هایی مثل منظره‌ها نیاز داریم که دیافراگم بسته‌تر باشد که کل عکس کاملا واضح باشد.

اعداد بعد از حرف f  چطور کار می‌کنند؟

برای تشخیص میزان باز یا بسته بودن دیافراگم دوربین از این اصطلاح استفاده می‌شود برای مثال : f/2.4

هر چه عدد بعد از f  کوچکنر باشد دیافراگم بازتری خواهیم داشت

اشتراک‌گذاری:
قبلی «
بعدی »

اخبار