هرآنچه درباره هوش مصنوعی Apple Intelligence باید بدانید

 هرآنچه درباره هوش مصنوعی Apple Intelligence باید بدانید

اپل در حاشیه مراسم WWDC 24 خود از هوش مصنوعی Apple Intelligence رونمایی و به معرفی قابلیت‌های مختلف آن پرداخت تا بالاخره شاهد ورود این غول تکنولوژی به عرصه رقابت با بزرگان این صنعت، یعنی مایکروسافت و گوگل بوده و یک رقابت جذاب و حساس رقم خورد.

با این حال، بسیاری از کاربران به دنبال این سوال هستند که “هوش مصنوعی Apple Intelligence چیست؟” چه کاربردی داشته و آیا رایگان است؟ عملکرد این هوش مصنوعی در چه زمینه هایی است؟

در این مقاله تلاش کرده تا به تمامی این سوالات پاسخ داده و شما را با این هوش مصنوعی تازه نفس، بیشتر آشنا کنیم؛ پس در ادامه همراه ما بوده تا با این هوش مصنوعی بیشتر آشنا شویم.

 

Apple Intelligence چیست؟

در ابتدا باید به این سوال پاسخ داد که Apple Intelligence چیست؟ در حقیقت Apple Intelligence موتور هوش مصنوعی اپل بوده که قرار به پیاده‌سازی آن در محصولات این شرکت است. این موتور هوش مصنوعی، با توانایی‌های خاص خود، امکان تولید متن و تصاویر را در کنار بهبودهای چشمگیر در سیری و سایر برنامه‌های پیش‌فرض اپل خواهد داشت.

هوش مصنوعی اپل طبق گفته این شرکت، در بیشتر اوقات به شکل محلی (روی دستگاه) پردازش شده که این موضوع، محدود کننده بوده و در ادامه مقاله، به شکل مفصل به توضیح این محدودیت خواهیم پرداخت.

موتور هوش مصنوعی Apple Intelligence در حقیقت پاسخ این شرکت به Gemini گوگل و Co-Pilot مایکروسافت بوده که باعث ایجاد رقابت بین تمام غول‌های فناوری شده‌اند.

همچنین در این موتور هوش مصنوعی، از Chat-GPT نیز استفاده شده که حضور مدیر عامل OpenAI در این اپل پارک و دیده شدن اون پیش از آغاز مراسم، گواه این موضوع بود.

مطابق آنچه اپل عنوان کرده، این هوش مصنوعی با توجه به حریم شخصی توسعه داده شده و از نظر زیرساختی، امنیت و حریم شخصی کاربران در اولویت قرار گرفته است.

 

قابلیت‌های Apple Intelligence

موتور هوش مصنوعی Apple Intelligence در سه زمینه نوشتاری، تصویر سازی و درک عمیق از اطلاعات شخصی شما و به کار گیری آن توسط سیری، بیشترین کارایی را دارد. برای شروع از قسمت نوشتاری شروع می‌کنیم.

موتور هوش مصنوعی اپل برای بسیاری از برنامه های پیش‌فرض سیستم‌عامل، قابلیت تولید و اصلاح نوشتار توسط هوش مصنوعی را در نظر گرفته است. این قابلیت به لطف همکاری با شرکت Open AI و استفاده از Chat-GPT توسعه داده شده و مانند آنچه در ویندوز حضور دارد، می‌توانید لحن متن مورد نظر خود را انتخاب کرده و تنظیمات مرتبط با آن را تغییر دهید.

همچنین قابلیت‌های مختلفی مثل ویراستاری هم در این قابلیت حضور داشته تا به شما در بهبود نوشتار، کمک کند. همچنین قابلیت اولویت بندی و خلاصه سازی اعلان‌ها نیز به واسطه این موتور هوش مصنوعی امکان پذیر شده است.

قابلیت دیگر این موتور هوش مصنوعی، تولید تصاویر و ایموجی‌های شخصی سازی شده است. این قابلیت که به لطف هوش مصنوعی ابری تامین شده، با ترکیب درک عمیق اطلاعات کاربران و عکس مخاطبین، حتی در چت‌ها نیز قادر به تصویر سازی بر اساس عکس مخاطب بوده تا تصویر نهایی شباهت بسیاری داشته و به نوعی خاص محسوب شود. این قابلیت نیز به لطف تکنولوژی‌های توسعه داده شده توسط Open AI بوده که با همکاری اپل، در دستگاه‌های این شرکت قرار خواهد گرفت.

قابلیت سوم که درک عمیق اطلاعات شخصی شما است، به مدل هوش مصنوعی اپل کمک کرده تا بیشتر پردازش‌ها توسط دستگاه شما انجام شده و اطلاعات خصوصی و کاربردی به شکل محلی برای شما پردازش و جواب‌های شخصی سازی شده در سیری و باقی برنامه‌ها را دریافت کنید. این موضوع سبب شده تا نگرانی کاربران بابت حریم شخصی رفع شده و برخلاف سایر موتورهای هوش مصنوعی، اطلاعات شما در سرورها ذخیره نمی‌شود.

 

نحوه کارکرد Apple Intelligence

در مورد نحوه کارکرد Apple Intelligence، باید عنوان کرد که مدل این موتور هوش مصنوعی به گونه‌ای است که قدرت موجود در هسته‌های پردازش شبکه عصبی پردازنده های سری M و A17 Pro را استفاده کرده و در اکثر موارد، نیازی به استفاده از سیستم Private Cloud Compute ندارد. در مواردی که نیاز به استفاده از این قابلیت برای فرامین کاربر بوده، دستگاه تنها اطلاعات مورد نیاز را به شکل موقت و بدون ذخیره سازی به سرور ارسال کرده و پس از پردازش آن را دریافت می‌کند.

 

به گفته اپل کدهای سرور و سیستم موتور هوش مصنوعی این شرکت به شکل باز در اختیار کارشناسان مستقل قرار گرفته تا امنیت این سیستم را تایید کنند. این موضوع پس از عرضه این هوش مصنوعی مشخص خواهد شد. Apple Intelligence به گفته شرکت اگل به شکل بتا و در پاییز امسال، در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت.

حریم شخصی در Apple Intelligence

حریم شخصی در Apple Intelligence یکی از نکات مهم بوده و اپل تاکید زیادی رو آن کرده است. در طی چند سال اخیر، بحث پردازش اطلاعات کاربران توسط هوش مصنوعی برای پاسخ به فرامین کاربران، به دغدغه‌ای بزرگ تبدیل شده است.

اپل با استفاده از این دغدغه و برای جلب اعتماد کاربران، Apple Intelligence را به گونه‌ای طراحی کرده که با استفاده از Private Cloud Compute، تنها برای درخواست کاربران فعال شده و داده‌های ارسالی را به هیچ عنوان ذخیره نمی‌کند. همچنین در بحث امنیت کد این سرور، اپل عنوان کرده که امنیت و تمامی موارد قول داده شده توسط این شرکت، توسط کارشناسان مستقل قابل بررسی و راستی آزمایی است.

این موضوع سبب شده تا Apple Intelligence در زمینه حریم شخصی AI، پیشتاز بوده و خیال کاربران را از این موضوع راحت کند.

زمان رونمایی از Apple Intelligence

در مورد زمان رونمایی از Apple Intelligence، این شرکت هنوز بخ شکل دقیق تاریخی را عنوان نکرده و در وب‌سایت خود تنها به عبارت “عرضه به شکل بتا در پاییز” اشاره کرده است. این موضوع که این هوش مصنوعی اشتراکی بوده یا کاربران اپل به شکل همیشگی و رایگان به آن دسترسی دارند، هنوز در هاله‌ای از ابهام بوده و باید دید که آیا اتفاق مشابه Galaxy AI رخ خواهد داد یا اپل این سرویس را به رایگان در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد؟

هرچند که با توجه به سابقه اپل و علاقه این شرکت به عرضه محصولات و خدمات به شکل اشتراک، احتمال عرضه رایگان Apple Intelligence بسیار پایین است.

 

سخن پایانی

اپل در حاشیه مراسم WWDC 24 از موتور هوش مصنوعی خود یعنی Apple Intelligence رونمایی کرد تا با رقابت مستقیم با Gemini گوگل و Co-Pilot مایکروسافت پرداخته و امکاناتی نظیر تولید متن و تصاویر و بهبود سیری را به اکوسیستم خود آورده و تجربه کاربری غنی‌تری را به کاربران ارائه دهد. در این مقاله به شکل کامل درباره این موتور هوش مصنوعی، کاربری‌های آن و البته زمان عرضه و قیمت آن پرداخته‌آیم.

 

محمود یزدان پناه

مطالب مرتبط

5 دیدگاه ها

  • […] و موج نارضایتی را به همراه داشت. در کنار این موضوع، هوش مصنوعی Apple Intelligence نیز تنها برای پردازنده A17 Pro قابل استفاده است. بنابراین […]

  • […] هوش مصنوعی Apple Intelligence قادر به تولید متن و تصویر است و در کنار آن، قدرت لازم برای بهینه‌سازی و ایجاد پاسخ‌های شخصی در سیری فراهم می‌کند. این امکانات در کنار حضور Chat-GPT برای همه کاربران، تجربه‌ای تازه در محیط سیستم‌عامل‌های شرکت اپل ایجاد کرده است. […]

  • […] جریان کنفرانس WWDC 24 شرکت اپل و معرفی Apple Intelligence، این شرکت نامی از هدست ویژن پرو خود نبرده و این موضوع […]

  • چه احتیاجیست که هوش مصنوعی به افکار و تمایلات و حریمدخصوصیه ذهنها مردم دسرسی و انها را کندو کاو و دسته بندی کند ؟و چرا نوعیراصرار مشکوک در این ذمینه حاکم است ؟ و سررشته این امور واقعا در دست چه فرد یا گروهیست ؟

    • تکنولوژی سمت روشن و تاریک رو باهم داره، اگر بخوایم به سمت تاریک فقط نگاه کنیم، هزاران تئوری می‌شه استخراج کرد.
      من سعی می کنم سمت روشن رو نگاه کنم و کمکی که به کاربران می‌کنه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *