مچ بند سنجش تناسب اندام شما چقدر دقیق است؟

در یک مطالعه در سال ۲۰۱۹ هجده نفر به مچ بندهای تناسب اندام مجهز شدند و روی تردمیل رفتند. با داشتن یک مچ‌بند روی مچ دست، یکی دیگر شده بر روی سینه و مچ پا، باز هم نتایج دقیقی حاصل نشد؛ زیرا که سرعت شرکت کنندگان در این آزمایش تا حدی نبود که حس‌گر مچ ‌بندها را فعال کند.

مچ بندهای تناسب اندام برای انجام خیلی چیزهای دیگر به غیر از شمردن قدم‌ها استفاده می‌شوند، از جمله اندازه گیری ضربان قلب، سنجش کیفیت خواب و سنجش نرخ سوزاندن کالری. این محصولات حتی در آزمایشگاه‌های سلامت نیز استفاده می‌شوند.

ولی آیا مچ بند ها به اندازه کافی قابل اتکا هستند؟

راه‌های زیادی برای به اشتباه افتادن مچ بند شما وجود دارد. اگر شما در بعضی رده‌بندی‌های مردم شناسی قرار نگیرید. برای مثال اگر در دهه دوم یا سوم زندگی خود هستید، پوست روشنی دارید و ازسلامت جسمانی مناسبی برخوردار هستید، مچ بند شما بهترین عملکرد را خواهد داشت.

smart watch

قدم شمار

آن چیزی که می‌دانید نیست بلکه آن چیزی است که فکر می‌کنند می‌دانند. در واقع این دستگاه‌ها قدم‌ها را نمی‌شمارند بلکه با استفاده از قطعه‌ای به نام Accelerometer  به معنی شتاب سنج تعداد قدم‌ها را به صورت نسبی و تقریبی می‌سنجند. شتاب سنج به وسیله سنسورهای الکترومغناطیسی هر حرکتی را ثبت می‌کنند و مچ بند این حرکت‌ها را به عنوان قدم ترجمه می‌کند.

کاربران می‌توانند با برنامه‌ریزی کردن مچ‌بند با توجه به قد، سن و وزن خود، از محاسبات تقریبی مچ‌بند برای برنامه کاهش وزن خود استفاده کنند.

تاثیر قدم‌زدن هدفمند بر مچ‌بند

«لین فیهان» استاد دانشگاه بریتیش کلمبیا در بخش فیزیکال تراپی که در تحقیقات و مطالعات صحت عملکرد مچ بند fitbit  نیز نقش به‌سزایی داشته است، می‌گوید:

این مچ بندها برای شمردن قدم‌‎های هدفمند ورزشی با یک روند و سرعت و افت سرعت پایدار، دقیق عمل می‌کنند؛ ولی اگر بخواهید خیلی بی‌هدف و با سرعت ناهماهنگ و کوتاه به سمت آشپزخانه بروید یا یک تراولی در فروشگاه را هل بدهید، عملکرد صحیحی نخواهند داشت. او می‌گوید تفاوت بسیاری بین نحوه راه رفتن یک کودک و یک شخص ۹۰ ساله وجود دارد.

smart watch

اگر شما به هنگام راه رفتن به یک سرعت مشخص دست‌های خود را هماهنگ با راه رفتن تکان دهید، شتاب سنج مچ‌بند نیروی پشت تکان خوردن دست را به عنوان یک قدم حساب خواهد کرد و قادر خواهد بود قدم‌ها را دقیق‌تر بسجند؛ ولی اگر به آرامی یا اگر با تلو تلو خوردن راه بروید قدم برای شما ثبت نخواهد شد.

فیهان و همکارش متوجه شدند که مچ بند fitbit در افراد پیر حدود ۲۵درصد کمتر از باقی سنین، قدم‌ها را به درستی می‌شمارد. مطالعات فیهان نشان می‌دهند که دقت شمارش قدم‌ها در این مچ‌بند تنها یک سوم تا یک دوم مواقع درست است. وقتی سوژه مطالعه در حال پیاده‌روی تند و راه رفتن معمولی بود ۵۰ درصد قدم ها ثبت نمی‌شدند.

پس در نتیجه اگر فقط می‌خواهید سطح فعالیت روزانه خود را بسنجید، مچ‌بندهای تناسب اندام آمار تقریبی و مناسبی را به شما می‌دهند. ولی اگر به دنبال رسیدن به آن ۱۰۰۰۰ قدم دقیق و اسطوره‌ای در روز هستید به صورت دقیقی به آن نخواهید رسید.

smart watch

سنجش ضربان قلب

رنگ پوست و شدت ورزش مهم است. برای اندازه‌گیری ضربان قلب اکثر مچ‌بندها از تکنیک تغییر حجم سنجی نوری استفاده می‌کنند. در این تکنیک حجم خون با تابش نور سبز LED زیر مچ‌بند اندازه‌گیری می‌شود. با هر پمپاژ قلب خون بیشتر در رگ خونی مچ دست جریان پیدا می‌کند و نور سبز بیشتری توسط خون جذب می‌شود. بین هر ضربان خون به عقب برمی‌گردد پس نور کمتر جذب می‌شود. از بین این شدت جذب نور و کم شدن آن نرخ ضربان قلب به دست می‌آید.

ولی در مواقعی که نور سبز بر پوست تیره‌تری می‌تابد، بیشتر آن توسط پوست جذب شده و به رگ نمی‌رسد. این در حالی است که مطالعات در این زمینه همچنان ادامه دارد.

Fitbit در حال تقویت مچ‌بند خود است تا نور سبز شدت مناسبی‌تری را برای پوست‌های تیره‌تر داشته باشد. دقت سنجش ضربان قلب در ورزش‌هایی که تکرار شونده و کمی شدید هستند، مثل استفاده از دوچرخه ثابت، بالاتر است. ولی دقت آن‌ها در استفاده از دستگاه‌های ورزشی مانند اسکی فضایی کمتر می‌شود. هرچقدر حرکت‌های ورزش مورد نظر پیچیده تر و بیشتر باشد دقت کمتر می‌شود.

کالری، کم دقت‌ترین سنجش‌ها

اینجاست که اوضاع کمی تیره و تار می‌شود. از سنجش‌های حرکت و ضربان با پتانسیل اشتباه بودنشان که بگذریم به سنجش کالری می‌رسیم. بعضی از مچ‌بندها دارای الگوریتمی برای سنجش کالری هستند. آن‌ها از اطلاعاتی از جمله سن، قد، وزن و جنسیت که شما در اختیار دستگاه قرار داده‌اید، برای نشان دادن اینکه بدن شما به چه تعداد کالری در روز نیاز دارد استفاده می‌کند. ولی اینکه چه مقدار کالری باید بسوزانید از غیر قابل اتکاترین سنجش‌هایی است که این مچ‌بندها می‌توانند در اختیار شما قرار دهند.

محاسبه سوزاندن انرژی در این دستگاه‌ها بسیار ماشینی است. انسان ماشین نیست و هر انسان با دیگری متفاوت است.

مچ‌بندهای تناسب اندام اطلاعات کار آمدی درباره شما را در اختیارتان می‌گذارند و برای سلامتی هرچه بیشتر شما الگوهای خوبی را ارائه می‌دهند؛ الگوهای رفتاری شما را می‌سنجند، ولی با درصد خطای بالای آن‌ها نباید از آن‌ها به عنوان یک مرجع تمام عیار و کاملا بدون خطا یاد کرد. این مچ‌بندها تنها برای تناسب اندام و سلامت شما یک کمک هستند نه بیشتر.

اشتراک‌گذاری:
قبلی «
بعدی »