RAM و ROM، تفاوت در چیست؟

در دنیای تلفن‌های هوشمند امروزی دو اصطلاح RAM و ROM بین کاربران بسیار رایج است که معمولا به اشتباه جا‌به‌جا استفاده می‌شوند. سوال اینجاست که اصطلاحات RAM و ROM به چه معنا هستند؟

RAM

RAM یا  random access memory به حافظه‌ای گفته می‌شود که همیشه و به طور تصادفی در دسترس قرار می‌گیرد. این قطعه از مهم‌ترین قطعات وسایل کامپیوتری است که بدون آن انجام دادن هر کاری بسیار کند خواهد بود.

این قطعه با سرعت زیادش تمامی اطلاعات مورد استفاده گوشی و یا کامپیوتر را در زمان حال یا آینده نزدیک در اختیار دستگاه برای پردازش قرار می‌دهد.

سرعت RAM در مقایسه با دیگر قطعات ذخیره اطلاعات مثل هارد دیسک‌ها به مراتب بالاتر است.

به زبان ساده‌تر رم حافظه کوتاه مدت دستگاه شماست. RAM تمامی اطلاعات مورد استفاده را به صورت موقت ذخیره می‌کند و به یاد می‌آورد. برای مثال اطلاعات مرورگر و نرم‌افزارهای مورد استفاده شما به طور آنی و در هنگام استفاده برای داشتن سرعت بهتر به رم خواهد رفت. هر بار که دستگاه شما خاموش می شود. اطلاعات ذخیره شده در رم از دسترس خارج می‌شود.

RAM &ROM

ROM

ROM یا read only memory به حافظه داخلی وسایل کامپیوتری گفته می‌شود که بر خلاف رم اطلاعات ذخیره شده در آن بعد از خاموش شدن از بین نمی‌رود. این نوع حافظه قابلیت پاک شدن و دوباره بارگذاری شدن را دارد ولی به طور استاندارد حافظه‌های read only  همان‌طور که از اسم‌شان مشخص است تنها برای خوانده شدن هستند و ایجاد تغییر در آن‌ها سخت‌تر است. سیستم عامل‌ها و بسترهای نرم افزاری در این نوع خافظه ذخیره می‌شوند.

درنظر داشته باشید که عدد کوچکتر مربوط به RAM  و عدد بزرگتر مربوط به ROM  است برای مثال در گوشی‌های تلفن همراه

رم ۴ گیگابایت

رام/ حافظه داخلی ۶۴ گیگابایت

قسمتی از این ۶۴ گیگابایت که برای سیستم عامل در نظر گرفته شده است به صورت read only  ارایه داده می‌شود و باقی آن به عنوان حافظه داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اشتراک‌گذاری:
قبلی «
بعدی »

اخبار