نقد فیلم دادگاه شیکاگو ۷

(دادگاه شیکاگو ۷) the trial of the chicago 7

دادگاه شیکاگو ۷ (the trial of the chicago 7) در تاریخ ۲۵ سپتامبر ۲۰۲۰ به‌صورت محدود در چند سینمای انتخاب شده در ایالات متحده، به نمایش در آمد. این فیلم توسط آرون سورکین نوشته و کارگردانی شده است. سورکین ۵۹ ساله را بیشتر به عنوان نویسنده‌ای چیره دست می‌شناسیم.

سورکین فیلمنامه‌های زیادی در کارنامه دارد؛ از این تعداد می‌توان به چند مرد خوب، شبکه اجتماعی و استیو جابز اشاره کرد. او فیلم‌های مانیبال و بازی مالی را هم پیش از این کارگردانی کرده است.

 بازیگران بی‌نظیری هم در فیلم the trial of the chicago 7 بازی می‌کنند. با اینکه بار سنگینی بر دوش بازیگران فیلم قرار دارد ولی به خوبی از عهده کار برآمده‌اند. بازیگرانی همچون ساشا بارون کوهن، یحیی عبدل متین دوم، ادی ردمین، جوزف گوردن لویت، فرانک لانگلا، مایکل کیتون، مارک رایلنس، جرمی استرانگ و جان کارول لینچ از جمله این افراد هستند.

(دادگاه شیکاگو ۷) the trial of the chicago 7

داستان فیلم دادگاه شیکاگو ۷

دادگاه شیکاگو ۷ (the trial of the chicago 7) روایت یکی از وقایع مهم سال ۱۹۶۸ آمریکا را مرور می کند. در این سال، در جریان کنوانسیون ملی دموکراتیک در شیکاگو، هشت مرد متهم به ایجاد شورش شدند. اعتراض مسالمت آمیز این چند تن به عنوان سردسته گروه‌های معترض به جنگ ویتنام بود؛ اما در نهایت منجر به درگیری‌های خون‌باری با پلیس شد. و شهروندان با خشونت مورد ضرب و شتم قرار گرفتند.

در مدت کوتاهی رهبران این تجمع‌ها دستگیر شدند. در همان سال دادگاهی نمایشی توسط یک دولت تازه به سر کارآمده جمهوری‌خواه برای این افراد بر پا شد. این دادگاه تا سال بعد به طول انجامید. این افراد برهم زننده نظم معرفی شدند و توسط قاضی جولیوس هافمن که طرفدار دولت جدید بود؛ مورد دادرسی قرار گرفتند.

the trial of the chicago 7

 یک متهم دادگاه خود را از بقیه جدا کرد و شیکاگو ۸ به شیکاگو ۷ تبدیل شد. بابی سیل که خود را جزیی از این ماجرا نمی‌دانست، وکالت ویلیام کاستلر که وکیل هفت مرد دیگر بود را نپذیرفت. در عین حال وکیل خودش نیز به دلیل بیماری در بیمارستان بود. او اعتقاد داشت تنها برای ترسناک‌تر شدن ماجرا او را به این دادگاه فراخوانده‌اند.

حقیقت the trial of the chicago 7 چه بود؟

سورکین راوی خوبی در بازگویی حقایق به سبک خودش است. اغلب کارهای پیشین او نیز متمرکز است بر زندگی افراد مهمی که جریان‌ساز بوده‌اند. از مارک زاکربرگ در فیلم شبکه‌های اجتماعی تا استیوجابز.

جدا از میزان وفاداری یا عدم وفاداری سورکین به حقایق ریز و درشت فراوانی که در آن دوره حساس رخ داده است؛ می‌توان از محاکمه شیکاگو ۷ به عنوان یک درام هیجان‌انگیز و ارذشمند نام برد. فیلم با تدوین فوق‌العاده‌ای از تصاویر واقعی که در تاریخ آمریکا رخ داده است؛ شروع می‌شود.

فیلم دادگاه شیکاگو ۷

از جمله تصاویری واقعی از اعلام دستور شروع جنگ با ویتنام توسط رِئیس جمهور، ترور مارتین لوتر کینگ و رابرت اف. کندی؛ قرعه‌کشی سربازان اعزامی به جنگ و تصاویری از پسرانی که صندوق پستی خود را باز می‌کنند و نامه اعزام‌شان به جنگ را می‌بینند.

نکات مثبت دادگاه شیکاگو ۷

دادگاه شیکاگو ۷ ضرب آهنگ بالایی دارد. در تصاویر کوتاه اولیه با دیالوگ‌های کوتاه و سریع با شخصیت‌های مهم و حتی اهدافشان آشنا می‌شویم. در ابتدا تام هیدن و رنی دیویس رهبران دانشجویان خواستار جامعه دموکرات را می‌بینیم که دانشجوها را برای رفتن به شیکاگو دعوت می‌کنند.

بی‌هیچ حرف اضافه‌ای ابی هافمن (با بازی بی‌نظیر ساشا بارون کوهن) و جری روبین رهبران حزب بین المللی جوانان یا همان هیپی‌ها در قاب ظاهر می‌شوند و از همان ابتدا با روحیه شوخ طبعی ابی آشنا می‌شویم.

ساشا بارون کوهن

 

حالا به سرعت به سراغ دیوید دلینجر می‌رویم. او رهبر بسیج ملی برای پایان دادن به جنگ ویتنام و صلح‌طلب‌ترین فرد این گروه است. در آخر هم بابی سیل را می‌بینیم که آتش تندتری نسبت به دیگران دارد.

نکات ضعف فیلم دادگاه شیکاگو ۷

قصه بابی سیل بسیار سریع رها می‌شود. سیل وکیل ندارد؛ در واقع او از حق خود محروم شده است ودادگاه به او اجازه نمی‌دهد که خودش نیز صحبت کند. پس از آنکه درخواست‌های مکرر او قاضی هافمن را عصبانی می‌کند؛ قاضی سیل را به مدت چند روز در دادگاه با دستبند و دهان بند نگه می‌دارد. در فیلم دادگاه شیکاگو ۷ ، سیل فقط یک بار با دهان و دست‌های بسته نشان داده می‌شود.

فیلم های هالیوود

اشخاص حقیقی the trial of the chicago 7

با پشت سر گذاشتن روزهای خشونت‌آمیز سال ۱۹۶۸ سرنوشت متفاوتی در انتظار این افراد بود. ابی هافمن، تام هایدن، جری روبین و دیوید دلینجر همه درگذشته‌اند. در حالی که بابی سیل، رنی دیویس، جان فروینز و لی وینر هنوز زنده هستند. 

پایان بندی the trial of the chicago 7

سورکین پایان روشنی برای فیلم در نظر گرفته است. او به پاک شدن سیستم قضایی و اداری اعتقاد دارد. به نظر می‌رسد سورکین معتقد است در نهایت افراد با شرافت بر سر کار خواهند آمد و ظلم را به پایان می‌رسانند.

اشتراک‌گذاری:
قبلی «
بعدی »

۱ دیدگاه

  1. پینگ بک: برندگان اسکار ۲۰۲۱ مشخص شد - مجله الکترونیکی دی جی لند oscar 2021

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.