با مچ‌ بند Moodbeam به رئیستان بگویید شما خوشحال هستید یا خیر

مودبیم

مچ‌ بند Moodbeam سیلیکونی است. در ابتدا شما را به یاد مچ‌بندهای ورزشی و ضربان سنج می‌اندازد. بنابر نام این دستگاه، حال جسمی و عاطفی فرد را مورد بررسی و نمایش قرار می‌دهد.

مودبیم دارای یک نرم افزار و رابط کاربری تحت وب است. دو کلید آبی و زرد دارد. ایده اصلی این است که فرد طبق حالی که دارد یکی از این کلیدها را می‌زند. اگر حال خوبی داشته باشد؛ کلید زرد و اگر حال خوبی ندارد کلید آبی.

 این مچ‌بند در شرکت‌هایی که حالات روحی و جسمی کارمندانشان دارای اهمیت بالایی است می‌تواند مفید باشد. ممکن است کسی دوست نداشته باشد حالات روحی خود را به نمایش بگذارد که کاملا حق دارد. در صورت استفاده، مدیران شرکت به صورت آنلاین از حال کارمندان خود با خبر می‌شوند و در صدد رفع مشکل برمی‌آیند.

مچ‌ بند Moodbeam

هدف مچ‌ بند Moodbeam

این روزها کسب و کارهای متفاوت و گوناگون همگی قصد دارند تا به کارکنان خود نزدیک‌تر شوند. از مزایای دیگر این مچ بند در زمان دور کاری این است که اگر خوب نیستید کلید آبی را می‌زنید. دیگر نیازی به زنگ زدن و توضیح دادن نیست.

این برای مدیران نیز کار را راحت تر کرده است. تصور کنید شرکتی با ۵۰۰ کارمند باید وقت زیادی را به زنگ زدن یا مسیج دادن به کارمندان دورکارش اختصاص دهد تا از حال‌شان باخبر شود. با این مچ‌بندها دیگر نیازی به این کار نیست.

ایده مچ‌ بند Moodbeam از کجا آمد؟

خانم Christina Colmer McHugh که از ایده پردازان و راه اندازان مچ‌ بند Moodbeam است می‌گوید زمانی ایده این مچ‌بند به ذهنش رسیده که دخترش در مدرسه حال خوبی نداشته است. او می‌خواسته دخترش بداند که از حالش خبر دارد.

مچ‌ بند Moodbeam

این ایده در سالی ۲۰۱۶ وارد مرحله تبلیغاتی شد. این مساله که کودکان با دانستن این که والدین‌شان همیشه از حال‌شان باخبرند؛ احساس امنیت می‌کنند؛ کاملا قابل درک است. ولی آیا کارمندان همین حس را نسبت به رئیس خود دارند؟

 خانم مک هیو نظر مثبتی دارد: «ما چندین آزمایش انجام دادیم که در آن کارمندان به صورت ناشناس حال خود را اعلام می‌کردند؛ سپس در آزمایش‌های بعدی با اسم و مشخصات پیش رفتیم و نتیجه این روش خوش آیندتر بوده است.»

این آزمایش‌ها در انگلیس انجام شده است. به نظر می‌رسد جنبه‌های فرهنگی را نیز در این آزمایش مورد بررسی قرار داد تا به نتیجه قابل اعتمادتری رسید. موسسه خیریه Brave Mid در انگلستان در حال استفاده از مچ‌ بند Moodbeam است.

یکی از اعضای این موسسه می‌گوید: «یکی از کارمندان ما دچار اظطراب ناشی از کار زیاد شده بود. نمی‌دانست چه اتفاقی در حال افتادن است. این چیزی نبود که بتواند به راحتی بگوید و ما راهی نداشتیم که متوجه آن شویم. در اینجا مودبیم بسیار مفید بوده است.»

مچ‌ بند Moodbeam

خواص  مچ‌ بند Moodbeam

با شیوع کوید ۱۹  اضطراب‌های محل کار به شدت افزایش یافته است. کارمندان بیش از پیش به رسیدگی ذهنی و تراپی‌های مداوم نیاز دارند. خیلی از این کارمندان همچنان دور کار هستند. در خانه خود دچار افسردگی می‌شوند.

از بین رفتن مرز بین محل کار و خانه که باید محل استراحت و امنی برای شخص باشد؛ می‌تواند مشکلات بزرگی ایجاد کند. با ابزاری مثل Moodbeam می‌توان این مشکلات را دید تا برای برطرف کردن آن تدبیری اندیشیده شود.

ولی در نهایت استفاده از چنین ابزاری مطمئنا به داشتن اعتماد دو طرفه بین کارمند و کارفرما و یک فرهنگ غنی و صداقت نیاز دارد. البته این کار به داشتن صداقت بالا نیاز دارد. برای من این سوال به وجود می‌آید که آیا این تکنولوژی می‌تواند در کشور ما کارایی داشته باشد یا خیر.

منبع: BBC

اشتراک‌گذاری:
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *