NFT چیست؟ (قسمت اول)

nft چیست

این روزها با شنیدن اخبار عجیب در مورد تکنولوژی بلاکچین و NFT به این فکر فرو می‌رویم که NFT چیست. به راستی چه اتفاقی درحال افتادن است؟

اخباری از قبیل فروش توییت امضا شده توسط سازنده توییتر و فروش میلیونی آن به عنوان NFT، فروش عکس دیجیتالی یک میمون کارتونی به رقمی نجومی با استفاده از عرض دیجیتال اتریوم، همه ما را با دنیایی عجیب و تازه آشنا می‌کند.

NFT مختصر شده عبارت Non-fungible token است که به صورت توکن غیرقابل معاوضه نیز ترجمه می‌شود. حال توکن به چه مفهومی است؟

به هرگونه شیئی که بدون توجه به دیجیتال یا فیزیکی بودنش، نمایانگر مفهوم دیگری است توکن گفته می‌شود. برای مثال هدیه‌ای به یک دوست، نمایانگر حس علاقه شما به اوست. بیتکوین یک توکن و نمایانگر ارزشی مالی است.

در واقع NFT واحدی از داده‌هاست که در دفتری دیجیتالی به نام بلاکچین ذخیره می‌شود.

nft چیست

حال چرا به NFT توکن غیرقابل تغییر گفته می‌شود؟

توکن‌هایی مثل بیتکوین قابل تغییر هستند می‌توان آنرا با توکنی دیگر  تعویض کرد. NFT در شبکه بلاکچین اتریوم قرار دارد. اتریوم  یک عرض دیجیتال مانند بینکوین است ولی با این تفاوت که از توکن‌های غیرقابل تغییر نیز پشتیبانی می‌کند.

این خاصیت غیرقابل تغییر بودن NFT باعث شده که بتوان از آن به عنوان هنر دیجیتال استفاده کرد. هنری که مانند یک تابلوی نقاشی مالکیت آن برای صاحب اثر بوده و تنها یکی از آن در جهان وجود دارد. یگانگی یک اثر هنری به ارزش مالی آن اضافه می‌کند.

NFT می‌تواند یک طراحی یا نقاشی دیجیتال باشد، می‌‌تواند موسیقی باشد. یا هر چیزی که بتواند مسیر خود را در جهان دیجیتال باز کند. این روزها هیجان زیادی در مورد استفاده از  تکنولوژی برای خرید و فروش هنر در جهان وجود دارد.

چرا باید ان اف تی خرید

شاید بپرسید چرا وقتی که می‌توان یک اثر دیجیتال را بارها به طرق مختلف کپی کرد آن را خریداری می‌کنند. درست مانند یک اثر نقاشی از ادوارد مونک که کپی‌های بسیاری از آن به چاپ رسیده و هر شخصی می‌تواند آنرا داشته باشد، تنها یک نفر در جهان وجود دارد که مالک واقعی اثر اصلی است. NFT ها مالکیت یک اثر در زمینه هنر دیجیتال را ثابت می‌کنند. شما با خرید یک اثر دیجیتال NFT، تنها مالک آن هستید، و هنرمند آن بعد از فروش همچنان از حقوق معنوی خود بهره‌مند خواهد بود. و می‌تواند به تولید انواع دیگر آن اثر بپردازد.

هدف NFT چیست

اگر  هنرمند هستید و هنر شما قابلیت دیجیتالی شدن را دارد و بازار مناسبی برای فروش آن ندارید می‌توانید آنرا برای فروش به ان اف تی تبدیل کنید.

NFT شدن کار می‌تواند برای شما بسیار سودمند باشد. ان اف تی گزینه‌ای دارد که حتی بعد از فروش اثر، به داد شما خواهد رسید. اگر اثر فروخته شده شما باز هم فروخته شود، درصدی از آن به شما تعلق می‌گیرد.

اگر خریدار هستید، با خریداری کردن NFT می‌توانید از هنرمند مورد علاقه خود حمایت کنید. با خریدن یک اثر حق استفاده از آن را بدست خواهید آورد.

اشتراک‌گذاری:
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.