چطور عکاسی بهتر با گوشی را تجربه کنیم

 چطور عکاسی بهتر با گوشی را تجربه کنیم

عکاسی بهتر با گوشی را چطور امتحان کنیم، شاید سوال آسانی باشد؛ با توجه به این که تلفن‌های همراه امروزی همه کارها را آسان‌تر از گذشته کرده‌اند. قبل از زمان گوشی‌های هوشمند، گرفتن عکس‌های خوب شامل پروسه‌های سختی بود. در ابتدا باید یک دوربین گران قیمت تهیه می‌کردید و برای ادیت کردن عکس، از یک نرم‌افزار روی کامپیوتر شخصی‌تان استفاده می‌کردید. جدا از آن به زمان و انرژی زیادی هم نیاز داشت.

حال همه موارد مورد نیاز عکاسی در یک گوشی جای گرفته است. ولی به این مفهوم نیست که گرفتن یک عکس خوب فقط به لمس کردن صفحه نمایش وابسته است. انجام چندین کار و تنظیم کردن یک سری پارامتر می‌تواند به شما برای گرفتن یک عکس خوب کمک شایانی کند. در این مقاله نکاتی برای عکاسی بهتر با گوشی را بررسی می‌کنیم.

بیشتر بخوانید: عکاسی پرتره با گوشی

عکاسی با گوشی موبایل-عکاسی بهتر با گوشی

خط‌های کمکی دوربین گوشی را روشن کنید.

خط‌های کمکی با gridlines می‌توانند به تصویر شما بالانس و تعادل مناسبی دهند. این خط‌ها بر اساس قانون مشهور عکاسی یعنی rule of third به وجود آمده‌اند. این قانون از نکات مهم عکاسی است. تصویر به سه قسمت اصلی، عمودی و افقی تقسیم می‌شود. پس در نتیجه ۹ قسمت در صفحه به دست می‌آید. طبق این قانون باید سوژه اصلی به صورت متوازنی در این قسمت‌ها قرار بگیرد.

چطور روشن می‌شود…

برای روشن کردن gridines در گوشی‌های اپل، به تنظیمات بروید، Photo & Camera را انتخاب کنید. سپس grid را روشن کنید.

برای روشن کردن این گزینه در گوشی‌های سامسونگ ابتدا به اپلیکیشن دوربین گوشی بروید. تنظیمات را انتخاب کنید. به پایین بروید و گزینه Grid lines را روشن کنید.

عکاسی بهتر با گوشی-عکاسی بهتر با گوشی

تمرکز لنز(Focus) را تنظیم کنید

دوربین گوشی‌ها معمولا سوژه را در تصویر تشخیص می‌دهند و به صورت خودکار تمرکز را روی آن می‌گذارند. ولی همه تصویرها لزوما دارای سوژه واضحی نیستند. در این حالت می‌توان با لمس کردن صفحه نمایش، دقیقا جایی که سوژه مورد نظر شما قرار دارد، آن را انتخاب کنید. رعایت فوکوس درست یکی از عوامل موثر در عکاسی بهتر است.

اگر سوژه متحرک باشد، focus دوربین روی آن بسیار دشوار است. در این مواقع دقیقا قبل از گرفتن تصویر روی سوژه بزنید تا در ثانیه‌های قبل از ثبت شدن تصویر، بیشترین تمرکز از سوی لنز بر روی سوژه به دست آید.

نکات مهم عکاسی-عکاسی بهتر با گوشی

فوکوس درست، به عکاسی بهتر با گوشی کمک می‌کند

بسیاری از عکس‌های تاثیرگذار، تنها یک سوژه دارند. بسیاری از عکاسان حرفه بر این عقیده استوار هستند که نباید کل فریم را با سوژه پر کرد و بهتر است دو سوم تصویر را فضای منفی تشکیل بدهد. به فضای اطراف سوژه فضای منفی می‌گویند. این به بیرون زدن و مشخص‌تر شدن سوژه کمک کرده و عکس را زنده‌تر می‌کند.

عکاسی بهتر با گوشی-عکاسی بهتر با گوشی

زاویه‌های متفاوت را امتحان کنید

گرفتن عکس در یک زاویه منحصربه‌فرد و خاص می‌تواند جذابیت آن را دو چندان و در نهایت عکس را به یادماندنی کند. عکاسی بهتر با گوشی به خلاقیت هم نیاز دارد. اگر بعد از گرفتن عکس متوجه شدید که تصویر گرفته شده تقارن و بالانس خوبی ندارد می‌توانید با استفاده از نرم‌افزار‌های زیادی به مانند Snapseed آن را ادیت کنید.

عکاسی بهتر با گوشی-عکاسی بهتر با گوشی

عدم زوم کردن، از نکات مهم عکاسی است

وقتی قصد دارید از فاصله دور از یک سوژه عکس برداری کنید، استفاده از زوم می‌تواند بسیار وسوسه برانگیز باشد. ولی بهتراست از این کار پرهیز کنید؛ زیراکه هر چقدر هم که دوربین گوشی شما قدرتمند باشد، زوم، تصویر را بی کیفیت‌تر از آنچه که باید باشد، می‌کند. به جای زوم کردن بهتر است به سوژه نزدیک‌تر شوید یا بعد از گرفتن عکس آن را کراپ کنید. به این شکل کیفیت، کمتر دچار آسیب می‌شود.

عکاسی بهتر با گوشی-عکاسی بهتر با گوشی

در روز از فلش استفاده کنید تا عکاسی بهتر با گوشی را تجربه کنید

استفاده از فلش می‌تواند عکاسی با گوشی را بهتر کند. ولی در محیط‌های تاریک و نور شب، باعث ایجاد کنتراست بالایی در تصویر می‌شود. در این حالت نور و رنگ عکس نا‌متوازن و غیرطبیعی می‌شود. در عوض استفاده از فلش در نور روز می‌تواند سایه‌های روی سوژه  و اطرافش را نرم‌تر کند.

عکاسی بهتر با گوشی-عکاسی بهتر با گوشی

نور دوربین را به صورت دستی تنظیم کنید

وقتی برای گرفتن فوکوس روی صفحه نمایش ضربه می‌زنید، جدا از فوکوس کردن دوربین، متوجه کم یا زیاد شدن نور تصویر هم می‌شوید. معمولا وقتی روی قسمت‌های تیره تصویر بزنید، نور بیشتر می‌شود و اگر روی محیط‌های روشن بزنید، نور کمتر می‌شود. این حالت همیشه بهترین نتیجه را ارائه نمی‌دهد. نوردهی درست به دوربین گوشی از نکات مهم عکاسی است.

برای داشتن کیفیت بهتر در عکاسی با گوشی، بهتر است نور را به صورت دستی تنظیم کنید. وقتی روی صفحه می‌زنید، یک آیکان به شکل خورشید، نمایان می‌‌شود که از طریق بالا و پایین بردن آن می‌توانید نور را به صورت دستی و دل‌خواه تنظیم کنید. در نهایت از ادیت کردن عکس واهمه‌ای نداشته باشید. ادیت کردن هم قسمتی از کار است.

بیشتر بخوانید: آموزش ۱۰ ترفند برای افزایش کیفیت عکاسی با موبایل📷

علیرضا چرمچی

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *