نقد فیلم منک (Mank)

منک

فیلم زندگینامه‌ای منک با فیلم‌نامه‌‌ای از جک فینچر و ساخته دیوید فینچر است. جک فینچر رزونامه‌نگار و فیلم‌نامه‌نویس پدر دیوید فینچر بود. این فیلم در سال ۲۰۲۰ در سایه همه‌گیری ویروس کرونا اکران شد. دیوید فینچر این فیلم را که با سبک اصلی خودش بسیار فاصله دارد؛ به خاطر پدر فقیدش ساخت.

در ابتدا بنا بود فینچر این اثر را با حضور کوین اسپیسی و جودی فاستر کارگردانی کند. علاقه‌مندی فینچر به فیلم‌برداری به صورت سیاه و سفید باعث منصرف شدن کمپانی‌های فیلم‌سازی از سرمایه‌گذاری روی اثر شد.

جک فینچر، منک را بر اساس زندگی فیلم‌نامه‌نویس معروف هالیودد هرمن جی منکویتس نوشته است. در این فیلم تمرکز اصلی بر ماجرای نوشتن فیلم‌نامه فیلم همشهری کین است. این فیلم را اورسون ولز بر اساس فیلمنامه‌ای از هرمن جی منکویتس ساخت.

فیلم منک (Mank)

همشهری کین و شایعات

همشهری کین از جمله فیلم‌های کلاسیک بی‌نظیر در طول تاریخ است. ارزش این فیلم نه تنها در پیچ و تاب گذر زمان کم نشده است، بلکه با شناخت هر چه بیشتر آن بر علاقه‌مندان فیلم افزوده می‌شود.

همشهری کین با حاشیه‌های فراوانی همراه بود و تا سال‌ها بعد این حاشیه‌ها ادامه داشت. شایعه‌های فراوانی حول محور این قضیه وجود داشت که اورسون ولز نقش آنچنان مهمی در نگارش همشهری کین نداشته و فیلم‌نامه منک هم بر همین تئوری استوار است. عده‌ای معتقدند که اورسون ولز هرگز نابغه نبوده و به واسطه حضور افراد حرفه‌ای و با نفوذ در کنارش توانسته به اعتبار بزرگی دست پیدا کند.

دیوید فینچر در جدیدترین فیلم خودش می‌کوشد تمام ابعاد این ماجرا را به طور کامل بررسی کند. داستان فیلم منک کمترین اهمیت را برای دعوا و مجادله اورسن ولز و هرمن منکویتس قائل می‌شود. بیشتر در مورد سیر تاثیرگذاری تمام موارد، از جمله شخصیت‌ها، مناسبت‌های سیاسی و اجتماعی و اتفاقاتی است که باعث خلق یک اثر بدیع شدند. دانستن این قصه ممکن است قبل از دیدن این فیلم به شما کمک کند.

فیلم منک

داستان فیلم منک

داستان این فیلم به صورت غیر خطی روایت می‌شود. رفت و برگشت بین گذشته و حال، فیلم را از یک‌نواختی که ممکن بود دچارش شود خارج می‌کند. با این حال بیش از دو ساعت فیلم می‌تواند حوصله سر بر باشد.

داستان فیلم منک از جایی آغاز می‌شود که هرمن جی منکیویتس در تصادف دچار مصدومیت شده است. او با پاهایی گچ گرفته در آستانه نگارش فیلمنامه همشهری کین است. منکیویتس با یک افسردگی دست و پنجه نرم می‌کند. منک به مزرعه‌ای نقل مکان کرده تا از همان جا روی فیلمنامه‌ کار کند. او فقط دو ماه برای نوشتن فیلمنامه همشهری کین فرصت دارد.

 فیلم‌نامه‌ای که اورسون ولز از او خواسته بود بنویسد. منکیویتس بعدها برای نوشتن همین فیلم‌نامه جایزه اسکار را به دست آورد.

Mank

نقاط قوت فیلم منک

دیوید فینچر در کنار روایت داستان هرمن جی منکویتس از پرداختن به فضای جامعه دهه ۳۰ آمریکا غافل نمی‌شود. او با به تصویر کشیدن دوران رکود اقتصادی توانسته است اوضاع نابه‌سامان هالیوود را تصویر کند.

دیوید فینچر فساد جاری در صنعت سینما را در بطن جامعه‌ای فاسد ترسیم می‌کند. او نشان می‌دهد بین آنچه که از هالیوود دهه سی می‌بینیم با وضعیت امروز دنیای رسانه فرق چندانی وجود ندارد. هنوز ثروت و قدرت محتوا را در اختیار دارد. او پشت پرده هالیوود و چگونگی اداره استودیوهای سینمایی را به نمایش می‌گذارد.

شخصیت‌ها

اکثر شخصیت‌های این فیلم افرادی حقیقی که اغلب نویسندگان، کارگردان‌ها و ستارگان فراموش شده فیلم‌های هالیوود هستند. افرادی همچون لوییس بی می‌یر (مدیرعامل کمپانیMGM )، اروینگ تالبرگ (تهیه کننده سینما)، آپتن سینکلر (روزنامه‌نگار و فعال سیاسی)، ماریون دیویس (هنرپیشه) و انتخاب تصاویر سیاه و سفید احتمالا از سر هوشمندی فینچر باشد.

فیلم منک (Mank)

چرا که از طریق این المان‌ها فیلم به سبک فیلم‌های کلاسیک آن زمان هالیوود نزدیک می‌شود. فینچر با به بازی گرفتن نور، صحنه‌های زیبای زیادی در این فیلم خلق کرده است. به لطف نور این صحنه‌ها بسیار دیدنی شده‌اند.

منکیویتس بسیار شوخ طبع است. او علی‌رغم شرایط نامساعدی که در آن گرفتار شده است؛ بسیار بذله‌گو است. او بسیار رک و واقعبین است و به الکل وابستگی زیادی دارد. با وجود مشکلاتی که منک برای دیگران به وجود می‌آورد؛ او دارای خانواده و دوستانی است که از او حمایت می‌کنند. گری اولدمن نقش این نویسنده را ایفا می‌کند.

او در این نقش‌آفرینی، بی‌نظیر ظاهر می‌شود. خصوصا در صحنه حضور منک در مهمانی ویلیام رندالف هرست هنرنمایی اولدمن فوق‌العاده است. به نظر می‌رسید اولدمن از امیدهای اصلی جایزه اسکار بازیگر مرد باشد؛ اما آنتونی هاپکینز برای ایفای نقش در فیلم پدر این عنوان از آن خود کرد.

آماندا سایفرد در نقش ماریون دیویس در منک به ایفای نقش می‌پردازد. ارلیس هوارد، لیلی کالینز و همچنین تام پلفری در این فیلم بازی می‌کنند.

نقاط منفی فیلم منک

از نقاط منفی این فیلم می‌توان به عدم پرداخت شخصیت‌های مکمل اشاره کرد. به جز خود منکیویتس تقریبا هیچ شخصیتی پرداخت مناسبی ندارد. در واقع این فیلم تنها یک کاراکتر مهم دارد و همه سعی فیلم در شناساندن این شخصیت واقعی به ما است.

اشتراک‌گذاری:
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *